а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претскаже

претскажат
Вид збор: Глагол, свршен
Предвиди нешто пред да се случи, даде прогноза за нешто.
Англиски: predict
Примери:
Ќе претскажат она што вие сакате да го чуете.
Гледачката му ја претскажа иднината.
Ја претскажа војната.
Изведенки
1. претскажува несв.
претскажуваат
2. претскажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи