а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претсезона

претсезоната
Вид збор: Именка, женски род
Сезона пред главната сезона.
Англиски: low season
Употреба: Туризам
Примери:
Цените за летување во претсезона се слични како ланските.
Сепак, менаџерите на големите хотели не се оптимисти дека до почетокот на туристичката претсезона во мај ќе има доволно гости.
Изведенки
претсезонски прид.
претсезонскиот
Пример: претсезонски цени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи