а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претседателствува

претседателствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Врши претседателска функција.
Англиски: preside Албански: kryesoj
Употреба: Административен термин
Примери:
Претседателствува со државата.
2. претседава
Англиски: preside Албански: kryesoj
Употреба: Административен термин
Примери:
Претседателствува на состанокот.
Изведенки
претседателствување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи