а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претседателство

мн. претседателства
Вид збор: Именка, среден род
1. Кабинет на претседател на република, на влада.
Англиски: cabinet Албански: presidencë, kryesi
2. Мандат, обврски и должности на претседател.
Англиски: presidency Албански: presidencë
Примери:
под претседателство на лидерот
3. Колективен орган на раководење во својство на претседател на држава, на организација, друштво, на претпријатие итн.
Англиски: leadership Албански: udhëheqës
Примери:
работно претседателство
колективно претседателство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи