а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претседателски

претседателскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што припаѓа на претседател.
Англиски: presidential
Употреба: Политика
Примери:
претседателски избори
претседателска кампања
Изведенки
претседателски прил.
Пример: Настапува претседателски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи