а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрупи

претрупат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресече на трупци.
Примери:
Ги претрупи стеблата.
Изведенки
1. претрупува несв.
претрупуваат
2. претрупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи