а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрупа

претрупаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натрупа нешто во големо количество, повеќе одошто треба.
Англиски: pile up Албански: grumbulloj
Примери:
Ја претрупа собата со излишни предмети.
Ги претрупа работниците со работа.
2. (се претрупа) Се оптовари со многу работа, обврски и сл.
Англиски: overburden Албански: mbingarkoj
Примери:
Се претрупа со работа.
Изведенки
1. претрупува несв.
(се) претрупуваат
2. претрупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи