а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрпне

претрпнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За болка - престане да боли.
Англиски: hold out Албански: mpihet, nuk dhemb më
Примери:
Ми претрпна забот.
2. Се навикна на нешто непријатно, стане бесчувствителен.
Англиски: desensitize Албански: i mpirë, pa ndjenja
Примери:
Претрпна веќе на навредите.
Изведенки
1. претрпнува несв.
претрпнуваат
2. претрпнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи