а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претркува

(се) претркуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се натпреварува во трчање.
Англиски: race
2. Престигне некого.
Англиски: overtake
Примери:
Имаме добри изгледи да станеме последни, затоа што сите нè претркуваат на патот кон иднината.
Изведенки
претрка св.
претркаат
Пример: Сите комшии нѐ претркаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи