а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрие

претријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пресече со триење со пила, со еге и сл.
Албански: prej me fërkim
Примери:
Го претрила катанецот.
2. Повреди со триење.
Англиски: scour Албански: lëndoj me fërkim
Примери:
Јажето му ги претрило рацете.
3. (се претрие) Со триење се повреди.
Англиски: scour Албански: lëndoj me fërkim
Изведенки
1. претрива несв.
(се) претриваат
2. претривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи