а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претргне

претргнат
Вид збор: Глагол, свршен
претрга
Англиски: overstrain
Примери:
Сведоци сме дека за посочувањето кон проблемот и изнаоѓањето на причините не се претргнаа ниту експертите, професорите, универзитетите.
Изведенки
претргнува несв.
претргнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи