а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрга

претргаат
Вид збор: Глагол, свршен
Искуси, преживее големи маки, тешкотии и сл.
Англиски: suffer
Примери:
Храбро ги претрга сите болки.
Жената многу претргала во животот.
Се исповеда за страдањата што ги претргал.
Претргал многу за правда.
Изведенки
1. претргува несв.
претргуваат
2. претргување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи