а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпролетен

претпролетниот
Вид збор: Придавка
Што е пред почетокот на пролетта.
Примери:
Претпролетно цутење.
Претпролетна вечер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи