а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претприемчив

претприемчиви
Вид збор: Придавка
Што е склон кон потфати, иницијативен, снаодлив, прониклив, енергичен.
Англиски: enterprising
Примери:
Претприемчив дух.
Зеде претприемчив маж.
Изведенки
1. претприемчиво прил.
Пример: Размислува претприемчиво
2. претприемчивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи