а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претприемништво

претприемништвото
Вид збор: Именка, среден род
Дејност на претприемач.
Англиски: entrepreneurship Албански: ndërmarrësi
Употреба: Економија
Примери:
Сметам дека ове е важна оваа паралела со претприемништвото во политиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи