а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпремиера

мн. претпремиери
Вид збор: Именка, женски род
Прикажување на претстава пред премиерата, обично за одбран круг луѓе.
Англиски: dress rehearsal
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи