а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпразничен

претпразнични
Вид збор: Придавка
Што е пред или спроти празникот.
Примери:
Претпразнични подготовки.
Претпразнично расположение.
Претпразнична вечер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи