а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпоставува

претпоставуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
претпоставува
Англиски: assume, suppose Албански: supozoj
Примери:
Се претпоставува дека на овој начин се проневерени големи пари.
Изведенки
претпоставување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи