а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпоставка

мн. претпоставки
Вид збор: Именка, женски род
1. Претходна поставка, досетување, нагаѓање за донесување суд.
Англиски: assumption Албански: supozim
Примери:
Никој не ја прифати претпоставката дека ќе дојде до војна.
2. Појдовна точка за некое размислување.
Англиски: assumption Албански: supozim
Примери:
Се поаѓа од претпоставката дека тој ќе издржи.
3. Претходен услов.
Англиски: precondition Албански: parakusht
Примери:
Претпоставки за кредитот е висината на месечните примања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи