а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпостави

претпостават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тргне од нешто како можно, го допушти како појдовна точка за дискусија или дејствување.
Англиски: assume Албански: supozoj
Примери:
Да претпоставиме дека е така.
Да претпоставиме дека ќе успее.
2. Помисли или прифати нешто како можност или претпоставка.
Англиски: accept Албански: supozoj, pranoj
Примери:
Ако претпоставиме дека си во право, тогаш тешко нас.
3. Даде предност, претпочита.
Англиски: prefer Албански: preferoj
Примери:
Него го претпостави за шеф.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи