а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпоставен

мн. претпоставени
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е по својата должност поставен над другите.
Англиски: superior
Употреба: Административен термин
Примери:
Им ги доставија извештаите на претпоставените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи