а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпоследен

претпоследни
Вид збор: Придавка
Што идниот ќе биде последен.
Англиски: last but one
Примери:
Акцентот паѓа на претпоследниот слог.
Тој беше препоследен во колоната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи