а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претплати

(се) претплатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изврши претплата за нешто.
Англиски: subscribe
2. (се претплати) Стане претплатник.
Англиски: subscribe
Примери:
Се претплати на новото списание.
Изведенки
1. претплатува несв.
(се) претплатуваат
2. претплаќа несв.
(се) претплаќаат
3. претплатување ср.
мн. претплатувања
4. претплаќање ср.
мн. претплаќања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи