а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпладне

мн. претпладниња
Вид збор: Именка, среден род
Времето од изутрина до пладне.
Англиски: morning
Примери:
Ова неделно претпладне ќе го помине во прошетка низ паркот.
Изведенки
претпладне прил.
Во текот на претпладнето.
Пример: Продавниците се отворени и во недела претпладне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи