а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпалење

(едн.) претпалењето
Вид збор: Именка, среден род
Состојба пред палење на смесата.
Англиски: preignition
Употреба: Технологија
Примери:
Доколку аголот на претпалење не е правилно нагоден, тоа резултира со зголемена потрошувачка на гориво.
Тоа што го слушате при детонации од согорување на ниско октанско гориво или преголемо претпалење не се вентилите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи