а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпазливо

Вид збор: Прилог
внимателно
Англиски: carefully
Примери:
Тој претпазливо ја отвори предната порта.
Одеше претпазливо по мостот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи