а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпази

претпазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заштити, зачува од нешто.
Англиски: protect Албански: mbroj, ruaj
Примери:
Тој сакаше да ја претпази од повторна средба со него.
2. (се претпази) Се заштити, се зачува од нешто.
Англиски: watch out Албански: mbroj, ruaj
Примери:
Ја крена дланката над очите за да се претпази од сонцето.
Изведенки
1. претпазува несв.
(се) претпазуваат
2. претпазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи