а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преточи

преточат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со точење прелее течност од еден сад во друг.
Англиски: refill Албански: toçis
Примери:
Виното го преточи во шишиња.
2. Источи течност од сад и пак врати во истиот сад.
Албански: toçis
Примери:
Солилото треба неколку пати да се преточи.
3. Промени, претвори во нешто друго.
Англиски: cast Албански: ndryshoj, derdh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Своите чувства ги преточи во песна.
4. Пренесе од еден јазик на друг.
Англиски: translate Албански: përkthej
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. преточува несв.
преточуваат
2. преточување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи