а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претопли

претоплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прегрее, загрее, стопли нешто.
Англиски: overheat Албански: nxeh tepër
2. Повторно загрее, стопли.
Англиски: re-heat Албански: rinxeh
3. (се претопли) Се топли повеќе од потребното.
Англиски: overheat Албански: nxehet tepër
Изведенки
1. претоплува несв.
(се) претоплуваат
2. претоплување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи