а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претне

претнат
Вид збор: Глагол, свршен
Мрдне малку, направи брзи и кратки движења со телото (со рацете и нозете).
Англиски: stir
Примери:
Никој не смееше ни да претне на часот.
Кучето претна пред вратата.
Изведенки
претнува несв.
претнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи