а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преткомора

мн. преткомори
Вид збор: Именка, женски род
Еден од двата шупливи дела од срцето што се наоѓаат над комората.
Англиски: antechamber Албански: paradhomë
Употреба: Анатомија
Примери:
Десна преткомора.
Лева преткомора.
Срцева преткомора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК