а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преткаже

преткажат; преткажи, преткажете; преткажав, преткажаа; преткажал; преткажан; (ќе) преткажев, (же) преткажеа; (ќе) преткажел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Однапред, отпорано каже, предвиди што ќе се случи.
Англиски: predict Албански: paralajmëroj, parashikoj
Примери:
Таа му ја преткажа иднината.
2. (се преткаже) Насети, предосети нешто.
Англиски: sense Албански: parandjej
Примери:
Му се преткажа дека таа ќе се врати.
Изведенки
1. преткажува несв.
(се) преткажуваат
2. преткажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК