а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претесен

претесни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13719
Суперлатив од тесен.
Англиски: too narrow
Примери:
Се чувствувавме како врз еден претесен изгубен сплав.