а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претеран

претерани
Вид збор: Придавка
Ранг: 9013
1. (глаг. прид.) претера
Англиски: spent
Примери:
Шесте години претерани во туѓина му го изменија карактерот.
2. Што преминува мерка, определена граница; преувеличен.
Англиски: exaggerated
Примери:
Вие господине навистина не страдате од претерана учтивост.
Тој не ја одобруваше претераната строгост.
Изведенки
1. претерано прил.
Прекумерно, премногу.
Пример: Тој беше претерано чувствителен.
2. претераност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК