а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претенциозен

претенциозниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33829
1. Што има големи претензии, барања.
Англиски: pretentious, demanding
Примери:
Неговата замисла во практика се покажа како претенциозна и неизводлива.
2. Што има високо мислење за себе.
Англиски: pretentious
Примери:
Тој беше претенциозен актер.
Изведенки
1. претенциозно прил.
Пример: Тој настапи претенциозно и агресивно.
2. претенциозност ж.