а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претензија

мн. претензии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8630
Силна желба, стремеж да се постигне нешто; барање на некого да му се признаат заслуги, права, способности.
Англиски: pretension
Примери:
Трудот нема претензии на сеофатност.
Да се бара мислење дали името на една земја имплицира територијални претензии.
Авторот има претензии за добивање на овогодишната награда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК