а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претендира

претендираат, претендирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18400
Изрази, изразува претензии за нешто, бара, истакне, истакнува свои права на нешто.
Англиски: pretend
Примери:
Тој претендира за престолонаследник.
Не претендирав да кажам нешто оргинално по секоја цена.
Изведенки
претендирање ср.
глаг. им.