а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претендент

мн. претенденти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26318
Тој што претендира за нешто, што полага право на нешто.
Англиски: pretender
Примери:
Претендент за претседател.
Изведенки
претендентка ж.
мн. претендентки