а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претекне

претекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42453
престигне
Англиски: overtake
Примери:
Претекне со голема брзина.
Изведенки
1. претекнува несв.
претекнуваат
2. претекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК