а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претег

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што претега, натежнува.
Англиски: plenty
Употреба: Книжевен збор
Примери:
До кога само ќе се бркаат членови, божем ги имаме на претег.
Изрази
на претег - во изобилие
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК