а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претегне

претегнат; претегни, претегнете; претегнав, претегнаа; претегнал; (ќе) претегнев, (ќе) претегнеа; (ќе) претегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42233
1. Цврсто, јако стегне.
Албански: shtrëngoj shumë
Примери:
Тие му ги претегнаа рацете со јажето.
2. Има поголема тежина, натежне на едната страна.
Англиски: tip over Албански: predominoj
Примери:
Товарот претегна на едната страна.
3. Покаже поголема сила, моќ, надвладее.
Англиски: prevail Албански: mbizotëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сето тоа стори кај колегите сосем да претегнат симпатиите за него.
Изведенки
1. претегнува несв.
претегнуваат
2. претегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК