а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прес-конференција

мн. прес-конференции
Вид збор: Именка, женски род
Конференција за печатот.
Англиски: press conference
Примери:
На прес-конференцијата се зборуваше за коминикето од разговорите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи