а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресушлив

пресушливиот
Вид збор: Придавка
Што може да пресуши, да пресекне.
Примери:
Пресушлив извор.
Изведенки
пресушливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи