а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресуден

пресудни
Вид збор: Придавка
Што има решавачко значење, што решава за понатамошниот развој.
Англиски: decisive
Примери:
При изборот естетскиот критериум беше пресуден и единствен.
Таа одлука беше пресудна за неговиот животен пат.
Изведенки
1. пресудно прил.
Пример: Неговото сведочење пресудно влијаеше на судиите.
2. пресудност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи