а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресува

пресуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Притисне, притиска под преса.
Англиски: press Германски: pressen
Примери:
Собраните цвеќиња ги пресуваше во дебели книги.
Хартијата прво ја пресува па ја остава да се суши.
Изведенки
пресување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи