а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престрои

престројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повторно построи, поинаку построи.
Англиски: regroup Албански: rigrupoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Тој ги престрои четите.
2. (се престрои) Повторно се построи, пооинаку се построи.
Англиски: regroup Албански: rigrupoj
Примери:
Во двојна колона - престрој се!
Изведенки
1. престројува несв.
(се) престројуваат
2. престројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи