а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престрелка

мн. престрелки
Вид збор: Именка, женски род
1. Испрекинато пукање со огнено оружје меѓу две спротивставени страни.
Англиски: gunfight Албански: shkëmbim zjarri
Примери:
Престрелката била жестока, но тој не се предавал.
2. Остра размена на мислења и ставови на две спротивставени страни.
Англиски: conflict Албански: konflikt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вербална престрелка.
Тоа дало повод за престрелка меѓу двете страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи