а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престрашен

престрашени
Вид збор: Придавка
Многу исплашен.
Англиски: terrified
Примери:
Престрашените гледачи го напуштија киното.
Изведенки
1. престрашено прил.
Пример: Гледаше престрашено.
2. престрашеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи