а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престој

мн. престои
Вид збор: Именка, машки род
Престојување, задржување определено време на некое место.
Англиски: stay Албански: qëndrim
Примери:
Граѓаните да го сведат на минимум престојот на отворено.
Тој замина на едномесечен студиски престој.
Изрази
Дневен престој - згрижување на ученици по наставата во рамките на училиштето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи