а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престорен

престорениот
Вид збор: Придавка
1. лицемерен, неискрен, дволичен
Англиски: hypocritical
Примери:
Престорено пријателство.
2. Што добил поинаков лик, што се престорил во нешто друго.
Англиски: turned
Изведенки
1. престорено прил.
Пример: Тој се насмеа престорено.
2. престореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи